اگر آمار نرخ بازگشت مشتریان را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم، پاسخ جالبی پیدا می کنیم. آیا می دانستید که هزینه فروش به یک مشتری جدید ۷٫۶ برابر بیشتر از هزینه فروش به یک مشتری فعلی است؟ علاوه بر این، مشتریان فعلی بیش از ۶۰٪ نسبت به مشتریان جدید خرید می کنند.

وقتی در مورد اعضای باشگاه مشتریان صحبت می کنیم، داده ها حتی بهتر و جذاب تر می شوند. کسب و کارهای متوسطی که موفق می شوند بازدهی مشتریان خود را تا ۵ درصد افزایش دهند، از ۹۵ درصد سود بهره مند می شوند. یکی از مزایای ویژه باشگاه مشتریان این است که علاوه بر رشد قابل توجه سود مستقیم، مقادیر زیادی از اطلاعات را در مورد عادت های خرید مشتریان شما جمع آوری می کند. لذا این یک گنجینه اطلاعاتی بسیار با ارزش شبیه به معدن طلا است.

دستاوردهای هوش تجاری (BI) برای خرده فروشان

آگاه سازی مشتری از باشگاه مشتریان و مزایای آن بسیار مهم است

اساس موفقیت یک باشگاه مشتریان، آگاهی مشتریان سازمان یا فروشگاه از وجود و ارزش بالای آن است. در هایپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای صندوقداران از خریداران می پرسند که آیا عضو باشگاه هستند یا خیر. صندوق داران سعی می کنند با توضیح ویژگی ها و مزایای باشگاه، خریدار را متقاعد کنند تا با ارایه شماره موبایل عضو باشگاه مشتریان شوند.

سعی کنید از کلیه امکانات و ابزارهایی که در کسب و کار خود دارید استفاده کنید تا مشتریان خود را آگاه کنید که فروشگاه زنجیره ای شما، باشگاه مشتریان دارد و چقدر برای آنها مهم، ارزشمند و مفید است. برخی از روش هایی که برای اطلاع رسانی می توانید استفاده کنید عبارتند از: وب سایت سازمان یا فروشگاه، شبکه های اجتماعی، ارسال پیامک، معرفی باشگاه به مشتریان خود در حین خرید و سایر موارد.

راه اندازی باشگاه مشتریان

با رشد روز افزون فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ، و دوران گذر از سوپرماركت به هایپر ماركت، قاعده رقابت پایدار و موفق، وفادارسازی مشتریان است و در دیدگاه نوین بازاریابی، باشگاه مشتریان ابزار وفادارسازی مشتریان است که با جمع آوری اطلاعات مشتریان، شناسایی و طراحی رفتارها و طبقه بندی آنها متناسب با نوع عملکردشان نسبت به سازمان، به آنها امتیازاتی داده که بتواند ارتباط عاطفی مناسبی را با آنها برقرار نماید. در واقع باشگاه مشتریان واحدیست که توسط سازمان ها برای برقراری ارتباط مستمر و مستقیم با اعضا و ارائه بسته های سودآور با ارزش مستمر به آنها، راه اندازی می شود.

به گفته پیتر دراکر : هدف هر کسب و کاری، ایجاد و نگه داشتن مشتری است. شما به عنوان معرف برند کسب و کار خود، قادر به جذب مشتریان هستید، به شرط آنکه خودتان را به مشتری به عنوان کسب و کاری معرفی نمایید که از ابتدا تا انتها همراه او هستید و به منظور برآوردن رضایت او همواره باید این نکته را رعایت کنید. زیرا وقتی که با یک مشتری معامله ای را انجام میدهید، این معامله در واقع شروع بازی انتظارات اوست و باید توجه داشته باشید که مشتری به سوی شما می آید که واقعا شما را دوست داشته باشد.

در این راستا می بایست فرایندهایی جهت اعتمادسازی و همراه بودن با مشتری تعریف و با استفاده از ابزارهای خاص، این فرایندها را اجرا نمایید. البته دراین میان باید دقت داشت که از ایجاد فرایندهای دارای همپوشانی و پیچیده اجتناب گردد، چون ممکن است باعث سردرگمی مشتری شده و نتیجه معکوس درپی داشته باشد. زیرا در این حالت مشتری آرامش خود را در حین فرایند خرید از دست داده و شروع به محاسبات مربوط به تخفیفات و اعتبارات خود می نماید. و اگر در حین محاسبات خود سردرگم شود نتیجه آن قابل پیش بینی است!

فرآیندها و ابزارهای نرم افزار باران ۳۶۰ با نگاهی متوازن و توجه همزمان به جنبه های مدیریتی و تکنولوژیک، این مهم را برای شما به ارمغان می آورد. در اینجا به برخی از ویژگی های باشگاه مشتریان در نرم افزار باران ۳۶۰ می پردازیم.

فرآیندهای باشگاه مشتریان

  • قیمت گذاری کالا
  • امتیازات و اعتبارات
  • كارت هدیه
  • بن تخفیف

ابزارهای باشگاه مشتریان

  • سامانه نظر سنجی و دریافت اطلاعات مشتریان
  • کیوسک کنترل قیمت و اطلاع رسانی
  • سامانه قرعه کشی
  • سامانه هوشمند اطلاع رسانی

این موارد تنها برخی از ویژگی ها و امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان باران ۳۶۰ است که به شما امکان می دهد تصمیمات تجاری مناسب بگیرید که در کوتاه مدت نتایج قابل توجهی را به همراه خواهد داشت و نرخ برگشت مشتریان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

مطالب باران ۳۶۰ را برای علاقمندان به اشتراک گذارید: