در حالی که شعار «همیشه حق با مشتری است» برای مدتی مبنا کار بوده است، میزان قدرتی که مصرف کنندگان از آن استفاده می کنند، هرگز بالاتر از آنچه در حال حاضر وجود دارد نبوده است. مشتریان در هنگام خرید کالاهای لوکس جدید دیگر مجبور به انتخاب بین چند گزینه محدود نیستند بلکه ده‌ها یا صدها انتخاب دارند.

خریداران علاوه بر استفاده از تجربیات دیگران در مورد خرید کالاها زمان زیادی را صرف تحقیق و بررسی در مورد انتخاب خود می کنند.

افزایش تنوع کالاها و برندها باعت شده است که مردم برای خرید کالای مدنظرشان فروشگاه ها و سایت های مختلف را بررسی کنند.

برندهای لاکچری از روند کاهش سطح وفاداری مشتریان در امان نیستند. این موضوع سبب کاهش سطح وفاداری مشتریان و خرید از برندهای مختلف شده است.زیرا مشتریان تمایل دارند به روزترین و بهترین گزینه را انتخاب کنند به همین دلیل خرده فروشان همیشه در تلاش هستند روش های جدید و نوآورانه ای را برای جذب مشتری هدف در نظر بگیرند.

امروزه اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان وجود دارد.خرده فروشان میتوانند با استفاده از برنامه های جدید و نوآورانه راه های بیشتری برای جذب مخاطب هدف پیدا کنند زیرا موفقیت همواره با چالش های زیادی رو به رو است.

مشکلات و چالش های برتر خرده فروشی امروز

مصرف کنندگان تجربه خرید چند کاناله را انتخاب می کنند

با تجارب در دسترس و کاملی از خرده فروشی الکترونیکی، و از سویی زمان و هزینه کمتر حمل و نقل، جای تعجب نیست که حدود ۹۶ درصد آمریکایی ها از طریق آنلاین خرید می کنند.با این حال، همان آمریکایی ها حدود ۶۵ درصد از کل بودجه خرید خود را در فروشگاه های حضوری خرج می کنند. به عبارت دیگر، در حالی که تقریباً همه در حال خرید آنلاین هستند، خریدهای بیشتری را در فروشگاه های حضوری انجام می دهند.

امروزه گسترش خرید آنلاین با استفاده ار تلفن همراه بیش ار قبل افرایش یافته است لذا خرده فروشان با بهره گیری از خرید آنلاین در بستر Omnichannel و همچنین فروشگاه های حضوری فرصت خوبی را پیش رو دارند.

در سوی دیگر سکه، سفارش های آنلاین را می توان به یک فروشگاه محلی، اغلب به صورت رایگان، تحویل داد که شکاف بین خرده فروشی آنلاین و آفلاین را بیشتر می کند.

راه حل در اینجا تمرکز بر ایجاد یک تجربه مشتری دوم در همه کانال ها است. مشتریان به دنبال خرده فروشانی هستند که بتوانند به آنها اعتماد کنند تا بارها و بارها خدمات استثنایی ارائه دهند.

داده های مناسب این بستر را فراهم میکند که مصرف کنندگان در هر زمان و در هر مکان با استفاده از بستر Omnichannel خرید خود را به راحتی انجام دهند.

مشتریان انتظار تجربه یکپارچه را دارند

هنگام انتقال بین تجربه آنلاین و حضوری، مشتریان نه تنها می خواهند محصولات مشابهی در دسترس داشته باشند، بلکه انتظار دارند تجربه آنها یکپارچه باشد. این بدان معناست که اگر آنها یک مشتری دائمی آنلاین هستند، می خواهند هنگام بازدید از یک فروشگاه فیزیکی مانند یک مشتری معمولی با آنها رفتار شود. اگر قبلا خریدی آنلاین انجام دادند، سابقه خرید آنها موجود باشد.

اگر خرده فروشان بتوانند این نوع تجربه آنلاین-آفلاین را برای مشتریان خود ایجاد کنند، می توانند کانال های خود را در مقابل یکدیگر قرار ندهند. داده های متمرکز مشتری می تواند به خرده فروشان کمک کند تا تجربه ای یکپارچه و روان بسازند.

شناخت مشتریان شامل علاقه مندی های خرید آنان سوابق خرید های قبلی می تواند به خرده فروشان کمک کند برنامه های وفاداری بهتری را طراحی کنند.براساس نوع هر کسب و کار روش های مختلف در بستر omni-channel و ارتباط با مشتریان متفاوت است.بطور مثال صاحبان کسب وکار برای یک چت ساده با یک مشتری معمولی نباید بیش از حد زمان و هزینه صرف کنند.

برای جلب وفاداری مشتری، خرده فروشان به تجربه ای نیاز دارند که متمایز باشد

تجربه مشتری بزرگترین عامل در وفاداری به برند است. فراموش نکنید، اکثر مشتریان در زندگی کاری خود نیز به مردم خدمات می دهند، به این معنی که وقتی در آن سوی پیشخوان هستند، می خواهند احساس مهم بودن کنند. تبلیغات و پیشنهادات می توانند به مشتریان کمک کنند که احساس کنند خاص هستند. در حقیقت کلید واقعی یک تجربه برجسته، شخصی سازی است.

شناخت مشتریان از خریدهای قبلی و علایق آنها می تواند به خرده فروشان کمک کند تا وفاداری کنند. این بینش ها را می توان از داده ها یا حتی یک مکالمه ساده به دست آورد. اندازه کسب و کار بدون شک نشان می دهد که کدام یک از این روش ها راحت تر است، اما هیچ کس نباید برای یک چت سریع با یک مشتری معمولی، خیلی بزرگ باشد.

زیرساخت های بازاریابی غیرفعال، ارسال پیام شما را گران و سخت می کند

بازاریابی مدرن باعث می شود که کسب وکارها در کانال های مختلف با مشتریان خود در ارتباط باشند. از پیامک گرفته تا ایمیل و رسانه های اجتماعی، ارتباطات چند کاناله برای تعامل ضروری است که به نوبه خود باعث ایجاد تجربه کامل مشتری می شود. با این حال، با تعداد زیادی کانال مجزا، غیرعادی نیست که داده های مشتری در حالت انبار قرار بگیرند. اگر همه بخش های متحرک یک بخش بازاریابی به طور مؤثر ارتباط برقرار نکنند و با یکدیگر کار نکنند، مشتریان می توانند غرق پیام های متناقض یا تکراری شوند.

این بمباران ارتباطات بازاریابی به راحتی می تواند برعکس اثر مورد نظر را داشته باشد و مشتریان را با پیامی واضح تر و هماهنگ تر به سمت رقبا سوق دهد.

فناوری و رویه های ارتباطی مناسب می تواند تضمین کند که تمام بازوهای یک تیم بازاریابی در یک صفحه هستند. داشتن یک استراتژی روشن تضمین می کند که همه کانال ها به جای مقابله با یکدیگر با هم کار می کنند و در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.

فناوری های زیادی برای هدایت بازاریابی و فروش وجود دارد، اما به نظر نمی رسد که با هم کار کنند

در حالی که میزان داده های جمع آوری شده توسط کسب وکارها با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است، تعداد کارکنان موجود برای تجزیه و تحلیل آن کمابیش ثابت می ماند.

پس آنچه مهم است، اطمینان از استفاده صحیح از همه این داده ها و عدم کمک به مشکل انبار داده است. این به معنای یافتن یک راه حل فناوری است که بتواند حجم عظیمی از داده های تولید شده را مدیریت کند و اطمینان حاصل کند که در جهتی متمرکز شده اند که به بهترین نحو، به جای غلبه بر تلاش های بازاریابی، منتفع شود.

نتیجه گیری و جمع بندی در خصوص ۵ چالش کلیدی خرده فروشی

خرده فروشان تنها با ترکیب علم داده ساده و بدون انبار، خدمات مشتری و بازاریابی بدون شکاف بین کانالی و شخصی سازی واقعی، می توانند انتظار داشته باشند که تجاربی برای خریدار ایجاد کنند که می تواند با طبیعت بی ثبات مصرف کننده مدرن، مبارزه کنند.

مطالب باران ۳۶۰ را برای علاقمندان به اشتراک گذارید: